Menu
Strona główna
Regulamin biblioteki
Zbiory
Filmoteka
Konkursy
ICIM
Regulamin ICIM
Koło regionalne
Dla maturzystów
Patron - galeria prac uczniów
Patron - prezentacja
Patron - scenariusze lekcji
Patron - scenariusze lekcji
Multimedialny blog szkolny
Kontakt
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,202
· Najnowszy użytkownik: Spuct
WESOŁYCH ŚWIĄT
Wszystkim Czytelnikom życzę radosnych, spokojnych, słonecznych Świąt Wielkanocnych.
PAMIĘTAJMY O NICH !!!
Na "skwerku pod palmą" możecie obejrzeć ekspozycje upamiętniające ofiary Katynia.
Znajdują się tam oryginalne dokumenty i listy do rodziny, polskiego oficera policji zamordowanego w Katyniu oraz tableau poświęcone pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem , którzy oddali życie w drodze na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

WIELKI KONKURS - HISTORIE OCALONE !!!
Przedmiotem Konkursu jest reportaż historyczny będący zapisem wspomnień babci, dziadka, cioci, wujka, sąsiada czy przyjaciela- wystarczy nagrać i spisać prawdziwą opowieść jednego ze swoich bliskich lub znajomych!
Pracę konkursową powinny stanowić :
1.Utrwalona na nośniku umożliwiającym odtworzenie w wersji audio lub audiowizualnej rozmowa z pełnoletnią osobą, która była świadkiem lub uczestnikiem wydarzeń historycznych,
2. Utrwalona na nośniku umożliwiającym odtworzenie (w formacie Microsoft Word) pisemna wersja opowieści .
Pisemna wersja może zostać sporządzona w dowolnej formie literackiej, w szczególności w formie opowiadania, wywiadu, artykułu etc.
Praca konkursowa musi być związana z tematyką historyczną. Celem pracy konkursowej ma być przedstawienie wydarzeń historycznych z punktu widzenia osób w nich uczestniczących lub będących ich świadkiem.
Termin : 30 IX.2011
Dla autorów i bohaterów liczne nagrody łącznie z produkcją filmu dokumentalnego plus wydanie na DVD,
i Pady oraz nagrody pieniężne.
Więcej informacji w bibliotece szkolnej.

KATYŃ
Zbliża się 71. rocznica rozpoczęcia rozstrzeliwania 22 tysięcy polskich jeńców przez NKWD. Polscy oficerowie, policjanci, naukowcy, urzędnicy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Na rozkaz Stalina i najwyższych władz bolszewickiej partii od 4 kwietnia funkcjonariusze NKWD mordowali jeńców strzałem w tył głowy. Polaków grzebano we wspólnych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Zachęcam do przeczytania książek! :
SUKCES OLI RÓWNIAK W KONKURSIE RECYTATORSKIM !!!

W VI Powiatowym Konkursie Recytatorskim im.Ludmiły Marjańskiej wzięły udział uczennice naszej szkoły:
Martyna Domańska kl. II LB i Aleksandra Równiak kl. III LA.
Wśród laureatów konkursu znalazła się Ola Równiak- zajęła II miejsce.
Uczennice do konkursu przygotowała p. E. Machel,opiekun koła regionalnego.
Gratulujemy !!!


LUDMIŁA MARJAŃSKA - BIOGRAFIA
Jej rodzina pochodziła z Austro-Węgier. Pradziadek poetki przeniósł się do Częstochowy i tam do połowy XIX wieku prowadził chór i zespół muzyczny na Jasnej Górze. W Częstochowie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. 1945 wyszła za mąż za Janusza Marjańskiego. 1961 ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała jako poetka w 1953 (w miesięczniku Twórczość), a jako tłumaczka tomem "Wierszy szkockich" R. Burnsa 1956 r.
W latach 1957–1979 redagowała audycje poetyckie w Polskim Radiu (od 1966 w Programie III Polskiego Radia).
1993–1996 była prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; należała także do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich oraz PEN Clubu, wcześniej (1959-1983) do Związku Literatów Polskich.
Wysoko cenione są jej tłumaczenia Emily Dickinson, Walta Whitmana, Williama Butlera Yeatsa, Richarda Wilbura i Marianne Moore.
Laureatka Nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji I stopnia (1981), odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Medalem im. Anny Kamieńskiej.
Zmarła po krótkiej i ciężkiej chorobie w szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie

Link
Czy wiesz, że...
... w tym roku obchodzimy 40-lecie e-książki?
Tak! Minęło 40 lat odkąd Michael S. Hart stworzył pierwszego e-booka.Cyfrowe książki zawojowały świat swoimi zaletami m.in mobilnością, dostępnością czy ceną, dając alternatywę milionom czytelników na całym świecie - także tym w Polsce. E-czytelnictwo w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie zdobywając codziennie nowych zwolenników.Świat cyfrowy zdobywa rynek książki, o czym dowiódł obchodzony na całym świecie tydzień e-booków. W minionym tygodniu w ramach Międzynarodowego Dnia Książki Elektronicznej zwolennicy e-booków świętowali ich 40. urodziny.
ROK 2011 - ROKIEM SKŁODOWSKIEJ,MIŁOSZA I HEWELIUSZA
Jan Heweliusz (łac. Johannes Hevelius, niem. Johann Hewelcke; ur. 28 stycznia 1611 w Gdańsku, zm. 28 stycznia 1687 w Gdańsku) – astronom i konstruktor instrumentów naukowych. Był wynalazcą peryskopu, browarnik i radny miasta Gdańska oraz astronom królewski królów Władysława IV i Jana III Sobieskiego, dotowany był także przez króla Francji Ludwika XIV.Heweliusz był absolwentem gimnazjum w Gdańsku, gdzie astronomią zainteresował go Piotr Krüger. Studiował potem przez rok prawo w Lejdzie.W latach 1632–1643 podróżował do Szwajcarii, Londynu i Paryża, gdzie poznał wielu astronomów - wśród nich Pierre'a Gassendi (1592–1655). W roku 1634 wrócił do Gdańska. W 1639 poświęcił część majątku rodzinnego na budowę własnego, największego w owym czasie, obserwatorium astronomicznego. Jan Heweliusz zmarł 28 stycznia 1687, w dniu swoich 76. urodzin.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Heweliusz
Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – fizyczka i chemiczka polskiego pochodzenia. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie
Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja.
Przed II wojną światową Miłosz – obok Józefa Łobodowskiego – był poetą katastroficznym, uderzającym w ton wizyjny stylizacją na głos starotestamentowych proroków. Od innych twórców formacji Żagary odróżniał go kult klasycystycznych rygorów. Po wojnie jego poezja stała się bardziej intelektualna; wiązała się z ambicjami odbudowania trwałych wartości europejskiej kultury, sumienia i wiary. Literaturę pojmował wówczas jako drogę do ocalenia po klęsce poczucia człowieczeństwa. W latach 70 zaczęła w niej dominować tematyka religijna i kontemplacyjna.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Mi%C5%82osz

Więcej informacji w bibliotece. Zapraszam !!!

WARTO PRZECZYTAĆ
"Jak zostać królem"
Literatura faktu
Prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Jest rok 1936. Edward VIII abdykuje, by związać się z ukochaną Amerykanką, panią Simpson. Królem - Jerzym VI - zostaje niespodziewanie jego brat. Nowy monarcha ma jednak wielki problem: jąka się. Do wystąpień publicznych przygotowuje go australijski terapeuta mowy Lionel Logue. Zawiązują niezwykłą przyjaźń... Książka, oparta na pamiętnikach Logue'a, odsłania kulisy życia osobistego i rodzinnego Jerzego VI, ojca obecnej królowej Elżbiety II. Frapujące!
Film "Jak zostać królem" Toma Hoopera zdobył Oscara dla najlepszego filmu - najważniejszą nagrodę filmową Amerykańskiej Akademii Filmowej.
DRZEWKA SZCZĘŚCIA W GABLOCIE BIBLIOTEKI
W gablocie biblioteki szkolnej można obejrzeć drzewka szczęścia wykonane z kamieni szlachetnych.
Zapraszamy !!!
Kolekcja inspirowana morzem w Bibliotece PublicznejMORZ(Ż)E DO BIBLIOTEKI?

Na terenie Filii Młodzieżowej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki, w ramach akcji promującej naszą szkołę, zorganizowana została wystawa strojów wieczorowych inspirowanych morzem. Młodzież odwiedzająca bibliotekę może obejrzeć suknie zaprojektowane i wykonane przez nasze uczennice. Przy okazji przedstawiamy naszą ofertę edukacyjną.
WALENTYNKI
Już 14 lutego Walentynki !!!


Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Zapraszam do biblioteki po wiersze i sentencje dla zakochanych i przyjaciół !
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
EFS
Wygenerowano w sekund: 0.01 256,346 Unikalnych wizyt