Menu
Strona główna
Regulamin biblioteki
Zbiory
Filmoteka
Konkursy
ICIM
Regulamin ICIM
Koło regionalne
Dla maturzystów
Patron - galeria prac uczniów
Patron - prezentacja
Patron - scenariusze lekcji
Patron - scenariusze lekcji
Multimedialny blog szkolny
Kontakt
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,202
· Najnowszy użytkownik: Spuct
NARODOWE CZYTANIE " PANA TADEUSZA "
W tym roku mija 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza zatytułowanego „Pan Tadeusz". Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Akcja ta otwiera zarazem cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbędzie się 8 września 2012 roku w dziesiątkach miejscowości z udziałem tysięcy ludzi na terenie całego kraju.
W Częstochowie wielkie czytanie odbędzie się w Parku im. Stanisława Staszica.
73 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dlaczego pierwsze strzały II wojny światowej padły właśnie w Gdańsku? Dla niektórych był on wtedy zarzewiem konfliktu, którego winno się za wszelką cenę uniknąć, dla innych oznaczał kres ustępstw wobec Hitlera. Stał się wówczas jednym z najbardziej znanych europejskich miast i retoryczne pytanie, czy umierać za Gdańsk, było na wiosnę i w lecie 1939 r. stawiane w zachodnich mediach bardzo często. Tu rozpoczęła się II wojna światowa, ale również nieprzypadkowo w tym mieście narodził się ruch społeczny Solidarność, który przyczynił się do upadku reżimu komunistycznego. Ponad 70 lat po wybuchu wojny i ponad 20 lat po powstaniu pierwszego niekomunistycznego rządu w tej części Europy. Na pytania o znaczenie przemian roku 1989 dla demontażu porządku powojennego w Polsce i innych państwach pozostających wcześniej w orbicie wpływów Związku Sowieckiego znajdziecie odpowiedź w książce autorów :Mareka Andrzejewskiego , Grzegorza Berendta , Tomasza Chincińskiego , Andrzeja Trzeciaka
"Od wojny do wolności. Wybuch i konsekwencje II wojny światowej 1939-1989"
Zapraszam do lektury !!!
68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Polecam wszystkim odwiedzenie strony Muzeum Powstania Warszawskiego Link oraz zachęcam do zapoznania się z wirtualna wersją kartek z kalendarza z roku 1944.
Prześledź Powstanie dzień po dniu! Na ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego można znaleźć ponad 60 kartek z kalendarza opisujące dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego. Kalendarium rozpoczyna się 27 lipca 1944, a kończy 5 października 1944, w dniu wyjścia z Warszawy ostatnich pułków żołnierzy Armii Krajowej.
Jedz zdrowo !!!
Pod palmą w ramach promocji zdrowej żywności wraz z Panią Pedagog przygotowałyśmy dla Was ekspozycję pod hasłem
" JEDZ ZDROWO "
Polecamy jedzenie warzyw i owoców.

Alina Świderska. Halina Kublicka, Ewelina Wrońska
Ale było pięknie !!!
Pod palmą obejrzeć możecie zdjęcia z imprezy Re:ymont jest przedsiębiorczy.
Zapraszamy EW, HK
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono w 1919 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po II wojnie światowej przez komunistyczne władze zostało zniesione, w 1990 roku Święto przywrócono.3 maja 1791 Sejm Wielki uchwalił pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Była druga po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła m.in. trzecią na świecie konstytucję francuską.
Biblioteka przygotowała dla Was prezentację multimedialną dotyczącą uchwalenia Konstytucji.
Zapraszamy do oglądania EW,HK
Z flagą na balkon z flagą na maszt !!!
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone od 2004, wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004.
Obchodzone jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Biblioteka szkolna przygotowała dla Was wystawę okolicznościową.
Zapraszamy bibliotekarki EW, HK
ŻYCZENIA
Radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy
smacznego jajka, mokrego dyngusa,
a także odpoczynku w rodzinnym gronie
życzą bibliotekarki EW, HK
Sukces Igi Markowskiej
Iga Markowska z klasy I LA została promowana do drugiego etapu 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów i osób dorosłych organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Gratulujemy i życzymy sukcesu w dalszych etapach konkursu.
Ewelina Wrońska
Multimedialny blog szkolny !!!
Uwaga , uwaga powstał Multimedialny Blog szkolny !!!
Witamy na blogu.

Ogłaszamy konkurs na najciekawszy post o tym co trendy i na czasie;) ocena pozytywna albo krytyka tego co zachwyca tzw. masową publiczność. Zapraszamy do udziału. Wszystkie propozycje przynoście do czytelni lub wysyłajcie na maila: video.reymont@gmail.com - nagroda czeka!
EW, HK.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
EFS
Wygenerowano w sekund: 0.72 256,331 Unikalnych wizyt